Google Ads Nedir Nasıl Reklam Verilir

Google Ads Nedir?

Google Ads, Google’ının sizi arama sonuçlarında en üst basamaklarda göstermesine olanak sağlayan bir reklamcılık hizmetidir. İnternet üzerinden vereceğiniz reklamlar Google Ads sayesinde potansiyel müşterilerinize çok daha kolay ve hızlı şekilde ulaşmanıza yardımcı olur. Potansiyel müşterilerinize sunduğunuz hizmetleri Google Ads sayesinde ön plana çıkarabilirsiniz. Dijital dünyada online pazarlamanın hacmi gün geçtikçe artmaktadır. Sektörlerinin devi olan tüm firmalar her yıl dijital pazarlama için büyük miktarlarda yatırım yapmaktadır. Böylesine büyük etkileri olan internet reklamları sayesinde firmanızın hayalini kurduğu büyük kitleler, Google Ads sayesinde hiç uzak değiller.

Google Ads

Google Reklam Modelleri Nelerdir?

Arama Ağı Reklamları

Arama Ağı Reklamları en çok bilinen reklam türüdür. Arama Ağı Reklamları arama sonuçlarında (SERP) belirlenen anahtar kelimelerde metin yoluyla karşımıza çıkan reklam türüdür. Arama sonuçlarında ‘Reklam’ olarak belirtilirler.

Görüntülü Reklam Ağı (GDN)

Görüntülü Reklam Ağı web siteleri üzerinden yayınlanan ve kitle hedeflemesi oldukça detaylı olan bir reklam türüdür. Google iş ortağı olan web sitelerinde yani Youtube, Gmail gibi sitelerde reklamlarınızın hedef odaklı gösterilmesini sağlar. Banner alanına sahip olan bir çok sitelerde gösterimi sağlanır. Özel olarak hazırlanan görsel veya videonuza dikkat çekerek etkileşim almaya odaklanır.

Alışveriş Reklamları

Alışveriş Reklamları E-Ticaret sitelerinin kullandığı ürün odaklı reklam türüdür. Kullanıcın aradığı ürünün fiyatını, markasını ve özelliklerini kolayca müşteriye sunar. Alışveriş Reklamları verebilmek için önce Google Merchant Center’a kaydolmanız gerekmektedir.

Video Reklamları

Video Reklamları getirisi en yüksek olan reklam türlerinden birisidir. Youtube ve Google’da iş ortağı olan diğer video oynatma sitelerinde gösterimi sağlanır. Özellikle Youtube en çok kullanılan video izleme platformu olarak Youtube’da vereceğiniz reklamlar oldukça etkili olacaktır. Atlanabilir veya atlanamaz reklam olarak ayarlanabilen reklamlarla potansiyel müşterileriniz video izlerken siz onlara kolaylıkla ulaşacaksınız.

Nasıl Reklam Verilir

Google Ads Nasıl Reklam Verilir?

Google Hesabı Oluşturma

Google Ads imkanlarından faydalanmak için hızlıca bir Google hesabı açmak yeterli olacaktır. Oluşturduğunuz Google hesabıyla Google Ads sayfasına gidip hemen giriş yapabilirsiniz. Sonrasında reklam dünyasını keşfedip şirketinizi potansiyel müşterilerle buluşturma zamanı.

Anahtar Kelime Seçimi

Anahtar kelime seçimi ve takibi reklamlarda en önemli adımlardan bir tanesidir. Seçilen anahtar kelimelerdeki arama sonuçlarında reklamınız gösterilir. Bu nedenle anahtar kelime seçimi sektörünüz ve verdiğiniz hizmetle uyumlu, kapsamlı ve detaylı olmalıdır. Gereksiz anahtar kelimeler
size uygun olmayan aramalarda sizi gösterir. Bu boşa para ve zaman kaybına neden olur.

Kampanya Ayarları

Kampanya ayarlarında hedef kitlenizi, bütçenizi ve reklam uzantıları gibi bir çok önemli detayları doğru şekilde oluşturmanız gerekiyor. Doğru oluşturulan hedef kitleler ve uzantılar reklamınızın ne kadar etkili olacağını belirleyecektir. Konum ayarlarından reklamınızı nerelerde yayınlamak istediğinizi de filtreleyebilirsiniz.

Google Reklamları

Reklam Metni

Reklam metniniz olabildiğinde açık ve müşteriyi harekete geçirici olmalıdır. Metin içeriklerin ‘Hemen Satın Al’ ‘İletişime Geç’ gibi CTA yani harekete geçirici mesajlar içermelidir. Ürününüzü iyi bir şekilde sunmak reklam metni için önemlidir.

Reklam Uzantıları

  • Site bağlantısı
  • Açıklama metni
  • Telefon
  • Ek açıklamalı snippet
  • Uygulama
  • Mesaj
  • Fiyat
  • Lokasyon

Dikkatinizi Çekebilir

Similar Posts