Seo Uyumlu İçerik Nedir? Nasıl Yazılır?

Seo Uyumlu İçerik Nedir?

Seo Uyumlu İçerik hazırlanan yazıların Google ve okuyucu açısından belli kriterleri karşılamasıyla oluşur. Seo uyumlu içeriğin amacı belli anahtar kelimelerde yazılan yazının Google aramalarında en üst basamaklarda listelenmesini sağlamaktır. İçeriğin kalitesi, özgünlüğü, içerik yapısı ve anahtar kelime seçimi yazı kalitesi için eşsiz olmalıdır.

İyi içerik üretmenin kolay bir yolu yoktur.

Scott Abel
Seo Uyumlu İçerik

Seo Uyumlu İçerik Maddeleri

 • Özgün İçerik
 • Yazım Kuralları
 • Anahtar Kelime Analizi
 • Anahtar Kelime Sıklığı
 • İçerik Başlığı
 • İçerik Uzunluğu
 • Görsel / Video Kullanımı
 • SEO Başlığı
 • URL Yapısı
 • Meta Açıklamaları
 • Başlık (H) Yapısı
 • Görsel Alt Etiketleri
 • Linkleme
Seo Uyumlu İçerik Nedir?

Seo Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

Özgün İçerikler

Özgün içerikler üretmek Google’ının yazımızı eşsiz olarak algılamasını sağlar. Kopya içerikler Google tarafından algılanıyor. Bu hem yazımızı geri plana atıyor hem de sitemizin güvenilirliğini düşürüp geri planda kalmamızı sağlıyor. Bu nedenlerle içeriklerimiz özgün içerik olmalı ve kopya içerikten uzak durmalıyız.

Yazım Kuralları

Yazım kuralları okuyucu açısından önemli. Okur içeriğimizi okurken yapılan yazım kuralları karşısında ne okuduğunu anlamakta güçlük çekebilir. Okuyucunun içerikten hızla çıkmasına sebebiyet verebilir. İçeriklerimiz yazım kuralları açısından kusursuz olmalıdır.

Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime analizi Seo uyumlu içeriklerimizde en önemli noktadır. Seçilen anahtar kelimelerde arama sonuçlarında üst sıra hedeflenir. Seçilen anahtar kelimelerin başlık, alt başlık ve içerikte doğru miktarda geçmesi gerekmektedir.

Anahtar Kelime Sıklığı

Anahtar kelime sıklığı içeriğin büyüklüğünü göre değişmektedir. Anahtar kelime sıklığı ortalama %1 ila %3 arasında olmalıdır. Yani 100 kelimelik bir içerik yazdıysak eğer anahtar kelimemiz içerikte en az 1 en çok ise 3 defa geçmelidir.

İçerik Başlığı

İçerik başlığımızı seçilen anahtar kelimemizi içerecek şekilde olmalıdır. Başlıklar ve alt başlıklarda dahil olmak üzere anahtar kelimeleri içeren başlıklar kullanmamız gerekiyor.

İçerik Uzunluğu

İçerik uzunluğu bir çok kaynakta farklı olarak söylense de en az 350 kelimeden oluşması gerekmektedir. Google uzun yazıları seviyor bunu da belirtelim bu yüzden içerik uzunluklarınız 500 – 1000 – 2000 kelimeden de oluşabilir. Ama 350 kelimeden düşük içerikler Seo uyumluluk açısından arka plandadır.

Görsel / Video Kullanımı

Görsel ve video kullanımı Seo uyumlu içeriklerimizde olmazsa olmazlarımızdan. Okuyucuyu sadece bir yazı öbeğiyle baş başa bırakmak okur adına biraz sıkıcı olabilir. İçeriklerimizin içine içeriğimizle alakalı bir kaç görsel eklemek iyi olacaktır.

SEO Başlığı

SEO başlıklarınız içeriklerin başlıklarından farklı olabilir. Aynı da olabilirler. SEO başlıklarından daha ilgi çekici ve okuyucuyu yazıya yönlendiren başlıklar kullanın.

Seo Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

URL Yapısı

URL yapısı anahtar kelimenizi içermeli. Kalıcı bağlantınız kısa ve açıklayıcı olmalı.

Meta Açıklamaları

Meta açıklamaları arama sonuçlarında (SERP) çıkan yazınızın başlığı altında bulunan kısa açıklamalardır. Bu açıklamalarda anahtar kelimeniz geçmeli ve içerik hakkında bilgiler vermeniz gerekmektedir.

Başlık (H) Yapısı

Başlık yapısı Google’ının anlayacağı şekilde doğru bir hiyerarşide inşa edilmelidir. Ana başlık, başlıklar ve alt başlıklar H yapısına uygun şekilde belirtilmelidir. Her yazıda 1 adet H1 etiketli başlık bulundurulması gerekmektedir.

Görsel Alt Etiketleri

Görsel alt etiketleri içeriğe eklenen tüm görsellerde bulundurulması gerekmektedir.

Linkleme

Linkleme okuma oranları için önemlidir. Yazı içeriklerinde iç link inşaası yapmanız gerekmektedir. Farklı yazılarınıza yönlendirme yapabilirsiniz. Dış linklerde verebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir

Similar Posts