Web Tasarımda Dikkat Edilecek Unsurlar

Web Tasarımda Dikkat Edilecek Unsurlar

Web tasarımda dikkat edilmesi gereken bir çok unsur var. Bunları tek tek incelemeden önce her bir unsurun bir bütünün parçası olduğunu unutmamak gerekiyor. Web tasarlamak her şeyden biraz kullanmak değildir. Gerekli olan unsurların hepsinin bir bütün ve birbiriyle uyumlu olarak optimize etmek size doğru bir tasarım kazandırır. Bütün bunlar en baştan doğru şekilde hazırlanırsa sonrası için de web sitelerinizde sorunlarla karşılaşma şansınız azalır.

Peki bu unsurlar nelerdir?

Web Tasarımda dikkat edilmesi gerekenler

Web Tasarımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sade ve Kolay Anlaşılabilir Tasarım

Karmaşa hayatın hiç bir alanında sevilen bir durum değil. Web sitelerinde de bu durum geçerli. Potansiyel müşteriler web sitenizi ziyaret ettiklerinde tek bakışla ne üzerine hizmet verdiğinizi anlamalı. Tasarımın yazıları ve görselleri birbiriyle uyumlu olmalı. Gerek olmayan görseller, yazılar ve linkler ziyaretçilerin kafasını karıştırır. Olabildiğinde sade tasarımlar her zaman ön plandadır.

Mobil Uyumluluk (Responsive Tasarım)

Günümüzde yapılan internet aramalarının yaklaşık yüzde 70’lik bir kısmı telefonlardan yapılıyor. Her 10 kişiden 7 kişi sitenizi telefonundan görüntülüyor. Bunun anlamı mobil uyumlu olmayan bir web sitesinin bu pazarda rekabet edebilme şansı neredeyse yok demek. Site üzerindeki elemanların tüm ekran hacimleri için uyumlu şekilde optimize edilip responsive hale getirilmesi günümüz kullanım oranlarına göre artık şarttır. Google’de zaten mobil uyumlu olmayan siteleri geri plana atıyor.

Web Tasarım

Görsel Kullanımı

Sayfayı ziyaret eden ziyaretçileri sadece dümdüz bir yazı yığınıyla baş başa bırakmak onları sayfadan hızlı bir şekilde ayrılmasına neden olacaktır. Sayfa içerisine yerleştirilen görsellerin sayfa içeriğiyle alakalı olması gerekiyor. Sunduğunuz hizmetleri akıcı bir dille anlattıktan sonra görselle desteklemek içeriğin akılda kalıcığını ve güvenilirliğini arttırır. Aynı zamanda yayınlanan görsellerin alt metinlerinin düzenlenmesi SEO için gerekli olan bir durumdur. Görseller eklerken görsel boyutlarına ve formatlarına dikkat edilmeli. Büyük boyutlu ve yanlış formatlı görseller sitenizin yavaşlamasına ve daha geç açılmasına sebebiyet verir.

Renklerin Uyumu ve Font Seçimleri

İlk maddede karmaşadan uzak durmanın yararından bahsettik. Bunun detaylarında renklerin ve font seçimlerinin de önemi var. Web tasarımınız hazırlanmadan önce renk paletiniz oluşturulmalı ve sitede sadece belirlenen renkler uygulanmalı. Her alanda farklı çeşitli renkleri kullanmak kurumsallık ve güven adına olumsuz etkiler uyandırır. Aynı sözlerim font seçimi için de geçerli. Sadece belirlenen fontlar uygulanmalı ve farklı fontlar kullanılmamalı. Hepsi bir bütün içinde uyum içinde yaşamalı.

Özgün İçerik

Web tasarımınız yapıldı ve artık web siteniz hazır. Peki ya içeriklerinize ne olacak. Başka yerlerden kopyalayıp kendi içeriğiniz gibi yayınlamak yapacağınız en kötü şey olur. Yayınlanan içeriklerin hiç biri kopya içerik olmamalı. Yazılan içerikler tamamen özgün olmalı. Ya ne olacak demeyin. Google botları yazılan içeriğin kopya ve özgün olup olmadığını ayırt edebiliyor. Eğer kopya içerikleriniz varsa bunu tespit eden botlar sitenizi geri planlara gönderiyor.

Web Tasarımda Dikkat Edilecek Unsurlar

Web Tasarımı Kime Yaptırılır?

Bunu sormamış olun. Hatta zaman kaybetmeden bizi arayın. Yukarıda anlatılan maddeler dışında tamamen profesyonel şekilde web tasarım hizmeti almak için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek.

Dikkatinizi Çekebilir

Similar Posts